Viru SW leci na Biegun Północny!

Viru SW leci na Biegun Północny!

Minął niecały rok od ostatniej wyprawy Matevz'a Lenarcic'a dookoła świata samolotem Pipistrel Virus SW, a słoweński pilot ponownie podjał się kolejnego wyzwania.

22 Kwietnia ze Słowenii z lotniska w Ljubjlanie wystartował w kierunku Bieguna Północnego (celem jego zdobycia), by następnie przez Kanadę i Ocean Atalntycki wrócić do Europy trasą Lindenberg'a. Celem wyprawy jest zbadanie zmian klimatycznych, które postępują na Biegunie mogących mieć skutek na poziom wód oceanicznych i zmiany klimatyczne na całym globie.

Obecnie w 21 wieku Biegun Północny został zdobyty już pieszo, na nartach, lodołamaczem, łodzią podwodną oraz samolotem. Nikt jednakże nie dokonał tego wyczynu samolotem ultralekkim. Samolot, którym leci Matevz  to Pipistrel Virus SW, zbudowany specjalnie na zeszłoroczny lot dookoła świata wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt badawczy i fotograficzny, który podczas wyprawy zbierze wiele cennych informacji nt. obecnej sytuacji klimatyczej w tym rejonie świata.

Poniżej zamieszczamy plan trasy przelotu.

Chcesz wiedzieć gdzie teraz jest Matevz? Wejdź na http://www.worldgreenflight.com/index.php?id=27 ,gdzie możesz na żywo śledzić jego położenie

 

Trasa przelotu na Biegun Północny

28 kwi 2013
Aktualności