Elektryczny Pipistrel Velis Electro z certyfikatem typu EASA

Elektryczny Pipistrel Velis Electro z certyfikatem typu EASA

10 czerwca 2020 EASA ogłosiła zakończenie procesu certyfikacji pierwszego na świecie w pełni elektrycznego samolotu.

Pipistrel Velis Electro to pierwszy na świecie w pełni elektryczny samolot, który otrzymał certyfikat typu wydany przez EASA. Ten dwumiejscowy samolot, przeznaczony przede wszystkim do podstawowego szkolenia pilotów (m.in. do licencji PPL) jest innowacyjny pod względem zastosowanych technologi i niskich kosztów eksploatacji. Certyfikat EASA otwiera nowy rozdział dla przyszłości lotnictwa bezemisyjnego i ekologicznego.

Po latach intensywnych badań i kolejnych udanych modelach elektrycznych statków powietrznych, słoweński producent 10 czerwca 2020 osiągnął przełom w historii lotnictwa, uzyskując certyfikat typu EASA dla zasilanego bateriami samolotu Velis Electro. Ściśle współpracując z EASA, której zaangażowanie było niezbędne do osiągnięcia tego przełomowego kroku, Pipistrel stworzył nowy samolot Velis Electro, który spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Velis Electro został zaprojektowany tak, aby był łatwy w obsłudze i użytkowaniu, jednocześnie bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki certyfikowanemu silnikowi elektrycznemu Velis Electro dostarcza moc od samego uruchomienia. Interfejs obsługi elektrycznego zespołu napędowego jest prosty w użytkowaniu i wygląda podobnie jak ten dostępny w samolotach z napędem tradycyjnym. Zmniejszona liczba części ruchomych zdecydowanie obniża koszty obsługi, a ryzyko możliwych awarii jest dodatkowo minimalizowane dzięki wbudowanemu systemowi ciągłego monitorowania statusu jego działania.

Rewolucyjny układ napędowy oraz baterie są chłodzone cieczą i wykazały zdolność do wytrzymywania uszkodzeń, przypadków niekontrolowanego wzrostu temperatury akumulatora oraz obciążeń powstałych podczas prób niszczących prowadzonych w ramach procesu certyfikacji.

Ogólnym rezultatem wszystkich tych przełomowych innowacji jest znacząca redukcja kosztów operacyjnych, przyczyniająca się do większej przystępności cenowej szkolenia pilotów.

Certyfikacja typu Pipistrel Velis Electro jest pierwszym krokiem do komercyjnego wykorzystania elektrycznych samolotów, które są potrzebne, aby stworzyć lotnictwo bezemisyjne. Jest znacznie cichszy niż inne samoloty i nie emituje spalin” - powiedział Ivo Boscarol, założyciel i dyrektor generalny Pipistrel Aircraft.

Dominique Roland, dyrektor Departamentu Lotnictwa Ogólnego w EASA, powiedział: „Dla EASA certyfikacja typu tego statku powietrznego stanowi znaczący podwójny kamień milowy: 18 maja 2020 r. Certyfikowaliśmy jego silnik jako pierwszy silnik elektryczny - po czym nastąpiła pierwsza certyfikacja typu samolotu latającego tym silnikiem. Był to naprawdę przełomowy projekt, który przyniósł wiele wniosków na temat przyszłej certyfikacji silników elektrycznych i samolotów.

Pipistrel dostarczy pierwsze 31 samolotów Velis Electro klientom w 7 różnych krajach już w 2020 roku. Marc B. Corpataux, klient wprowadzający samoloty Velis Electro w Szwajcarii, powiedział że jest bardzo dumny, że dzięki firmie Pipistrel otrzymał wielką szansę na bycie częścią tej przełomowej podróży w historii lotnictwa. Początkowo 12 samolotów zostanie dostarczone na 10 lotnisk w Szwajcarii. Każda baza zostanie wyposażona w panele fotowoltaiczne o powierzchni 150 m2, rocznie produkujących energię elektryczną dla 12 000 godzin lotu dla Velis Electro. Z przyjemnością będziemy oferować szkolenia najbardziej przyjazne środowisku.

W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczące samolotu Velis Electro prosimy o kontakt: biuro@skydream.pl lub +48 32 411 01 53

11 cze 2020
Aktualności