Certyfikacja przez EASA - Alpha Electro

Certyfikacja przez EASA - Alpha Electro

Producent samolotu elektrycznego Alpha Electro, firma Pipistrel prowadzi prace w zakresie certyfikacji w kategorii EASA CS-LSA.

Umożliwi to wykorzystanie samolotu m.in. przy szkoleniu pilotów do uzyskania licencji samolotowej PPL.

Pipistrel Alpha Electro jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym samolotem o napędzie elektrycznym. W całości wykonany jest w technologii kompozytowej i zaprojektowany tak, by sprostać potrzebom ośrodków szkolenia lotniczego. Samolot dedykowany jest nauce podstawowych elementów pilotażu, w początkowej fazie szkolenia lotniczego. Charakteryzuje się  wznoszeniem ponad 1000 fpm (5m/s) oraz prędkością przelotową 160km/h. Alpha Electro posiada 6 akumulatorów (Li-Po) o łącznej pojemności 21kWh pozwalających na 1h lotu (+30 minutowa rezerwa). W tym czasie samolot może pokonać dystans ok. 150km.

Coraz więszką popularnością na zachodzie Europy cieszą się lotniskowe stacje ładowania, które były opisane w poniższym artykule:
https://dlapilota.pl/wiadomosci/avweb/pierwsza-stacja-ladowania-samolotow-z-napedem-elektrycznym

Dzięki zerowej emisji CO2 i niskiemu poziomowi hałasu może być użytkowany w okolicach dużych aglomeracji miejskich bez problemów spełniając normy emisji spalin i hałasu.

Na dzień dzisiejszy, samolot Alpha Electro dostępny jest w wersji  UL i Experimental.

Ukończenie procesu certyfikacji planowane jest na Q1/2019, ale już w tej chwili Pipistrel przyjmuje zamówienia na wersję certyfikowaną z możliwym terminem dostawy na rok 2019.

18 lip 2018
Aktualności