SURVEYOR - Platforma do zadań specjalnych

SURVEYOR - Platforma do zadań specjalnych

Korzystając z doświadczeń przy budowie samolotów ultralekkich, bazując na swoich samolotach, firma Pipistrel stworzyła platformę do zadań specjalnych o nazwie Surveyor. Surveyor może zostać wykorzystany do wykonywania zdjęć lotniczych klasycznych lub w podczerwieni, budowy trójwymiarowych modeli terenu, monitorowaniu i patrolowaniu terenów zielonych, linii energetycznych, rurociągów i stref nadgranicznych. Unikalną cechą Surveyor'a jest wysoka prędkość przelotowa, duży zasięg oraz długi czas wykonywania operacji lotniczych. Rozwiązanie dedykowane jest służbom specjalnym m.in zespołom ratunkowym, policji, straży granicznej, instytutom badawczym itp., stanowiąc wsparcie w codziennej pracy. Obecnie platformy Surveyor są z powodzeniem wykorzystywane przez służby w Ameryce Łacińskiej i Azji.

Surveyor posiada główną konstrukcję samolotu Virus SW, z opcją 10.5m lub 15.0m rozpiętości skrzydeł, z możliwością montażu kilku wersji silnikowych (Rotax 912, 914), zbiornikami paliwa o pojemności nawet 350 litrów i kilkoma wariantami MTOW. Platforma Surveyor może być dowolnie modyfikowana w zależności od wymagań przyszłego użytkownika i potrzeb operacyjnych.

camera

    surveillance1    

Pipistrel wyjściowo proponuje 3 warianty Surveyor'a:

Surveyor VIDEO - nadaje się do wideofilmowania zarówno w dzień, jak i w nocy w celach obserwacyjnych i patrolowych. Platforma wyposażona jest w kamerę HD z zoom'em cyfrowym oraz kamerę podczerwoną, które zamontowane są na stabilizowanej głowicy typu gimbal. Surveyor VIDEO może zostać wykorzystany do obserwacji i wykonywania dokumentacji stanu linii elektrycznych i rurociągów oraz stref portowych i nadgranicznych. Ponadto dzięki zamontowanym kamerom działającym na podczerwień i lokalizatorom ruchu mogą służyć w celach walki z przestępczością i monitorowania ruchu na autostradach. Osprzęt znajdzie również zastosowanie w celach badawczych podczas obserwacji i zarządzaniu lasami oraz ochronie przeciwpożarowej. 

Surveyor HIGH RES PHOTO/LDC - przeznaczony do tworzenia modeli terenu 3D oraz fotografii lotniczej. Platforma wyposażona jest w aparat o wysokiej rozdzielczości (36MPx) na stabilizowanej podstawie. Może  służyć jako narzędzie pracy w celach geodezyjnych i geologicznych. Zastosowanie aparatów fotograficznych o wysokiej rozdzielczości zamontowanych na specjalnie stabilizowanych podstawach umożliwia stworzenie ortofotomap, które  z powodzeniem mogą być wykorzystane w pracach geodetów. Wykorzystanie tego rozwiązania pozwala na ocenę zniszczeń w czasie klęsk żywiołowych (trzęsienia ziemi, powodzie, lawiny), ale również służy do celów naukowych, gdzie można bez problemu wykonać ocenę kubatur górotworów, wyrobisk skalnych, czy osuwisk. Wyniki prac obserwacji i dokumentacji terenu znajdą swoje zastosowanie przy procesach urbanistycznych i planowania przestrzennego.

Surveyor CUSTOM - wariant podstawowy, który może być dowolnie modyfikowany i wyposażony w osprzęt wg potrzeb

Unikalnymi cechami Surveyor'a są:
- wysoka prędkość przelotowa (ponad 260kmh) pozwalająca dotrzeć do miejsca operacyjnego, w krótkim czasie
- zasięg ponad 1500 km
- nawet ponad 7 godzinny czas lotu
- maksymalny pułap operacyjny 5800m
- możliwość obserwacji i krążenia nad punktami z małymi prędkościami
- możliwość operowania z krótkich, nieutwardzonych pasów startowych
- możliwość szybkiego demontażu i transportu drogowego w przyczepie/ciężarówce
- szeroki zakres temperaturowy prowadzenia działań -40oC do +55oC
- wykorzystanie paliw lotniczych i samochodowych

mappingplatform2pasica3

 

26 cze 2014
Aktualności