Samolot rekreacyjno - treningowy Alpha Trainer

Alpha Trainer

Pipistrel Alpha Trainer jest samolotem ultralekkim przeznaczonym do lotów rekreacynych i treningowych.

Prędkość przelotowa 200 km/h oraz zasięg 700km sprawiają, że daje dużo radości w codziennym użytkowaniu, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Alpha Trainer

Samolot rekreacyjno - treningowy Alpha Trainer

Prędkość przelotowa: 200 km/h
Zasięg: 700 km
Silnik: Rotax 912UL  (80KM)

Doskonałość: 1:15
Konstrukcja kompozytowa i niska waga
Dopuszczony do lotów nocnych VFR
Spadochron ratunkowy
w standardzie

Dlaczego Alpha Trainer?

UNIWERSALNOŚĆ UŻYTKOWANIA

 

 

Prędkość przelotowa samolotu Alpha Trainer przy 75% mocy wynosi 200km/h  (108kts). Jest to prędkość zbliżona do prędkości przelotowej popularnej Cessny 172. Zbiornik  paliwa o pojemności 50 litrów pozwala na lot trwający 3,5 godziny. Przy spalaniu ok. 13.6 liltra benzyny samochodowej PB95 na godzinę lotu, Alpha Trainer posiada zasięg ok. 700 km. Wszystkie te elementy pozwalają pilotowi odbyć przelot długodystansowy w krótkim czasie i komfortowych warunkach.

Samolot został zaprojektowany od nowa tak, by spełnić kryteria samolotu szkolnego dla armii indyjskiej - musi łączyć łatwość pilotażu i wytrzymałość. Jego cywilna wersja to właście Alpha Trainer. Konstrukcja samolotu ultralekkiego Alpha Trainer jest zdecydowanie mocniejsza, wraz z podwoziem typu heavy-duty, które bez problemów zniesie twarde lądowania.

Alpha Trainer może być wykorzystywany zarobkowo np. w lotach patrolowych i obserwacyjnych oraz fotografii lotniczej. Bezzastrzałowa konstrukcja oraz możliwość szybkiego (3min) demontażu drzwi zapewnią świetną i niezakłóconą widoczność. Alpha Trainer może być również wykorzystany w szkoleniu do Świadectwa Kwalifikacji UACP.

 

Dlaczego Alpha Trainer?

UNIWERSALNOŚĆ UŻYTKOWANIA

 

Samolot Alpha Trainer łączy funkcjonalność samolotu szkolnego z rekreacyjnym. Świetnie nadaje się do lotów regionalnych, ale możesz nim także polecieć w dalszą wyprawę.

Prędkość przelotowa 200km/h sprawia, że przelot z południa Polski nad Bałtyk nie zajmie Ci więcej niż 2.5h

Dzięki łatwości pilotażu i wzmocnionemu podwoziu, Alpha Trainer jest również przystosowany do szkolenia podstawowego pilotów.

Trwały i bezpieczny

Samolot wykonany jest w technologii kompozytowej głównie z włókiem węglowych, szklanych i kevlaru. Dzięki takim rozwiązaniom konstrukcja samolotu jest niezwykle mocna, a zarazem bardzo lekka.

Wysokie bezpieczeństwo konstrukcji Alpha Trainer'a potwierdza doskonałość wynosząca 15 jednostek pozwalająca, w przypadku awarii silnika, szybować dużo dalej niż innymi samolotami dając możliwość znalezienia miejsca do bezpiecznego lądowania awaryjnego.

Ponadto nad bezpieczeństwem lotu czuwa spadochron ratunkowy Galaxy GRS, który może zostać otwarty nawet przy maksymalnej prędkości i niewielkiej wysokości (60m AGL), sprowadzając bezpiecznie na ziemię cały samolot wraz z załogą.

Firma Pipistrel posiada bardzo duże doświadczenie w budowie samolotów ultralekkich - ponad 1000 egzemplarzy latających na świecie. Jest to potwierdzenie, że samolot reprezentuje bardzo wysoka jakość wykonania i bezpieczeństwo konstrukcji. 

Wpis na Listę Typów Zakwalifikowanych ULC

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał 2 stycznia 2013 pozytywną decyzję o wpisaniu samolotu ultralekkiego Pipistrel Alpha Trainer na Listę Typów Zakwalifikowanych pod numerem LTZ: 12/2013-1. Wpis oznacza uznanie samolotu Alpha Trainer przez polski nadzór lotniczy i stanowi formę otrzymania krajowego "certyfikatu typu" dla samolotu ultralekkiego.

Wpis na LTZ

Wyposażenie samolotu

Pipistrel Alpha Trainer przeznaczony jest do szkolenia, lotów treningowych i rekreacyjnych. Awionika samolotu obejmuje wszystkie instrumenty niezbędne w locie (prędkościomierz, wysokościomierz, wariometr) oraz przyrządy pracy silnika, radio, transponder i GPS firmy Garmin. Przyrządy firmy Kanardia są bardzo czytelne i przejrzyste dzięki kolorowemu oznakowaniu zakresów prędkości i temperatur. Każdy z przyrządów oprócz tradycyjnej wskazówki, posiada wyświetlacz gdzie prezentowane są wartości danego parametru. Wszystkie przyrządy w samolocie posiadają własne podświetlenie, poprawiając ich czytelność i świetnie sprawdzają się podczas lotów nocnych VFR.

Wnętrze samolotu wykończone jest materiałową tapicerką w kolorze niebieskim, która jest bardzo trwała nawet przy intensywnym użytkowaniu. Przestronna kabina posiada wystarczającą ilość miejsca dla dwóch osób do lotu w komfortowych warunkach. Ponadto luk bagażowy za siedzeniami bez problemu pomieści małą torbę podróżną.

Pamiętaj, że Alpha Trainer w wersji podstawowej, jest samolotem w pełni wyposażonym i gotowym do lotu!