+48 691 953 566
Virus SW – najszybszy górnopłatowy samolot ultralekki o zasięgu 1500kmVirus 912 – samolot ultralekki o zasięgu ponad 2000km, łączący cechy motoszybowca i samolotuVL-3 – szybki ultralekki dolnopłat z chowanym podwoziem z zasięgiem ponad 1600kmAlpha Trainer – ultralekki samolot do lotów szkoleniowych i rekreacyjnych w przystępnej cenieAlpha Electro – samolot ultralekki o napędzie elektrycznymSinus – 2 osobowy samolot ultralekki z doskonałością 1:28, szybowiec i samolot w jednymTaurus – 2 osobowy szybowiec ultralekki z możliwością samostartu i o doskonałość 1:41Panthera – rewolucja w segmencie GA - 4 miejsca, prędkość przelotowa 200kts i zasięg 1000 NMSURVEYOR - platforma lotnicza do zadań specjalnych

Virus SW – najszybszy górnopłatowy samolot ultralekki o zasięgu 1500km

Virus 912 – samolot ultralekki o zasięgu ponad 2000km, łączący cechy motoszybowca i samolotu

VL-3 – szybki ultralekki dolnopłat z chowanym podwoziem z zasięgiem ponad 1600km

Alpha Trainer – ultralekki samolot rekreacyjno-szkoleniowy w przystępnej cenie

Alpha Electro – samolot ultralekki o napędzie elektrycznym

Sinus – 2 osobowy samolot ultralekki z doskonałością 1:28, szybowiec i samolot w jednym

Taurus – 2 osobowy szybowiec ultralekki z możliwością samostartu i o doskonałość 1:41

Panthera – rewolucja w segmencie GA - 4 miejsca, prędkość przelotowa 200kts i zasięg 1000 NM

SURVEYOR - platforma lotnicza do zadań specjalnych

Informacje

Skrót informacji technicznych

Prędkość przelotowa: 200 km/h (108kts)
Silnik: Rotax 912UL  (80KM)
Doskonałość: 1:15
Zasięg: 720 km
Konstrukcja kompozytowa i niska waga = 285kg
MTOW = 472,5kg
Świetna widoczność, brak zastrzałów
Spadochronowy system ratunkowy GRS w standardzie!
GPS, EMS, radio i transponder
w standardzie
Dopuszczony przez ULC do lotów nocnych VFR
!
Idealny do lotów rekreacyjnych i szkoleniowych
Wpisany na Listę Typów Zakwalifikowanych ULC

Porównanie ALPHA TRAINER'a z innymi samolotami Pipistrel

Informacje ogólne

Pipistrel Alpha Trainer jest samolotem ultralekkim (MTOW 472,5kg) wyposażonym w silnik ROTAX 912UL o mocy 80KM . Dwumiejscowy, wykonany w całości w technologii kompozytowej jest samolotem przeznaczonym głównie do szkolenia i lotów rekreacyjnych.

Prędkość przelotowa samolotu Alpha Trainer przy 75% mocy wynosi 200km/h  (108kts). Jest to prędkość zbliżona do prędkości przelotowej popularnej Cessny 172. Zbiornik  paliwa o pojemności 50 litrów pozwala na lot trwający 3,5 godziny. Przy spalaniu ok. 13.6 liltra benzyny samochodowej PB95 na godzinę lotu, Alpha Trainer posiada zasięg ok. 700 km. Wszystkie te elementy pozwalają pilotowi odbyć przelot długodystansowy w krótkim czasie i komfortowych warunkach.

Warto wspomnieć, że Alpha Trainer posiada certyfikat wydany przez ULC dopuszczający go również do lotów nocnych (VFR noc).

Pipistrel Alpha Trainer

Samolot został zaprojektowany od nowa tak, by spełnić kryteria samolotu szkolnego dla armii indyjskiej. Jego cywilna wersja to właście Alpha Trainer. Konstrukcja samolotu ultralekkiego Alpha Trainer jest zdecydowanie mocniejsza, wraz z podwoziem typu heavy-duty, które bez problemów zniesie twarde lądowania. Alpha Trainer posiada zupełnie nowe skrzydła, które powstały w oparciu o projekt skrzydeł Virusa SW. Samolot wyposażony jest w klapolotki z możliwością wychylenia do +25° i nie wymaga użycia hamulców aerodynamicznych przy lądowaniu, znacznie upraszczając jego pilotaż.  Samolot wykonany jest w technologii kompozytowej głównie z włókiem węglowych, szklanych i kevlaru. Lekka i nowoczesna technologia wykonania samolotu pozwoliła, że samolot pusty waży zaledwie 285kg, dając prawie 190kg ładowności. Dwie osoby na pokładzie z pełnym zbiornikiem paliwa i w dalszym ciągu samolot mieści się w ograniczeniu wagowym 472,5kg wynikającym z przepisów kategorii ultralekkiej! 

Pipistrel Alpha Trainer

Trwały i bezpieczny

Wysokie bezpieczeństwo konstrukcji Alpha Trainer'a potwierdza wysoka doskonałość wynosząca 1:15 pozwalająca, w przypadku awarii silnika, szybować dużo dalej niż innymi samolotami dając możliwość znalezienia miejsca do bezpiecznego lądowania awaryjnego. Ponadto nad bezpieczeństwem lotu czuwa spadochron ratunkowy Galaxy GRS, który może zostać otwarty nawet przy maksymalnej prędkości i niewielkiej wysokości (60m AGL), sprowadzając na ziemię cały samolot wraz z załogą. Firma Pipistrel posiada bardzo duże doświadczenie w budowie samolotów ultralekkich - ponad 800 egzemplarzy latających na świecie, potwierdza to, że samolot reprezentuje bardzo wysoka jakość wykonania i bezpieczeństwo konstrukcji. Samolot jest bardzo stabilny w locie, nawet w warunkach turbulencji.

Alpha Trainer interior

Wyposażenie standardowe

Pipistrel Alpha Trainer przeznaczony jest do szkolenia, lotów treningowych i rekreacyjnych. Standardowa awionika samolotu obejmuje wszystkie instrumenty niezbędne w locie (prędkościomierz, wysokościomierz, wariometr) oraz przyrządy pracy silnika, radio, transponder i GPS firmy Garmin (AERA 500). Przyrządy cyfrowo-analogowe firmy Kanardia są bardzo czytelne i przejrzyste dzięki kolorowemu oznakowaniu zakresów prędkości i temperatur. Dodatkowo wszystkie przyrządy posiadają własne podświetlenie, poprawiając ich czytelność i świetnie sprawdzają się podczas lotów nocnych VFR. W zależności od wersji awioniki samolot może dodatkowo posiadać ELT Kannad i sztuczny horyzont EMSIS Kanardia.

Wnętrze samolotu wykończone jest materiałową tapicerką w kolorze niebieskim, która jest bardzo trwała nawet przy intensywnym użytkowaniu. Przestronna kabina posiada wystarczającą ilość miejsca dla dwóch osób do lotu w komfortowych warunkach. Ponadto luk bagażowy za siedzeniami bez problemu pomieści małą torbę podróżną.

Alpha Trainer może być wykorzystywany zarobkowo np. w lotach patrolowych i obserwacyjnych oraz fotografii lotniczej. Bezzastrzałowa konstrukcja oraz możliwość szybkiego (3min) demontażu drzwi zapewnią świetną i niezakłóconą widoczność. Alpha Trainer może być również wykorzystany w szkoleniu do Świadectwa Kwalifikacji UACP.

W zakładce Konfiguracja znajdziesz pełną specyfikację wyposażenia samolotu. Pamiętaj, że Alpha Trainer jest samolotem w pełni wyposażonym w standardzie i gotowy do lotu!

Wpis na Listę Typów Zakwalifikowanych ULC

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał 2 stycznia 2013 pozytywną decyzję o wpisaniu samolotu ultralekkiego Pipistrel Alpha Trainer na Listę Typów Zakwalifikowanych pod numerem LTZ: 12/2013-1. Wpis oznacza uznanie samolotu Alpha Trainer przez polski nadzór lotniczy i stanowi formę otrzymania krajowego "certyfikatu typu" dla samolotu ultralekkiego.

Wpis na Listę Typów Zakwalifikowanych potwierdza wysokie bezpieczeństwo konstrukcji samolotu Pipistrel Alpha Trainer. Podczas procesu kwalifikacji odbyła się inspekcja ULC w fabryce Pipistrel na Słowenii, gdzie audytowi został poddany proces i warunki produkcji samolotów ultralekkich. Audyt potwierdził, że samoloty produkowane są wg najwyższych standardów przy zachowaniu nowoczesnej technologii. Dzięki wpisowi na LTZ przy rejestracji nowego samolotu pozwolenie na wykonywanie lotów zostanie wydane na dwa lata. Ponadto procedury związane z rejestracją i uznaniem zdatności do lotu będą prostsze i czasowo krótsze.

Lista Typów Zakwalifikowanych

Chcesz zobaczyć Alpha Trainer'a na żywo? Odwiedź lotnisko w Bielsku-Białej (EPBA)!

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń 691 953 566 lub napisz na biuro@skydream.pl, a postaramy się udzielić dodatkowych informacji.

 

Copyright by Skydream sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strony Internetowe CMS

Spółka zarejestrowana pod numerem KRS 0000413056, Sąd Rejonowy Katowice Wydział VIII Gospodarczy KRS NIP 652-172-24-43 REGON 242876957 Wysokość kapitału zakładowego 50 000 PLN
"Niniejsza strona www ma jedynie charakter informacyjny i nie stanowi oferty w myśl prawa handlowego"